pattern review · studio projects

Beeswax Food Wraps

Each participant took home four wraps, with a supply cost under $5 for each set. Considering that commercial beeswax wraps can cost $18 for a set of three, it was well worth the time it took to make them. And when add the quality time we spent together, we gained far more than we spent. 

Advertisements